Dlaczego inwestować w crowdfunding udziałowy ?

Crowdfunding to wspieranie przez wiele podmiotów działalności spółek, często będących dopiero u progu rozwoju. Z dokonanych przez społeczność wpłat przedsiębiorstwo może zrealizować swój projekt, uruchamiając np. jakąś usługę, tworząc produkt lub organizując przedsięwzięcie. Istnieje kilka modeli finansowania społecznościowego – jednym z nich jest crowdfunding udziałowy, zwany również crowdinvestingiem. Poniżej powody, dla których warto zaangażować się w tego typu inwestycje.

Ciekawe projekty


Crowdfunding udziałowy to możliwość uczestnictwa w uruchamianiu i rozwijaniu innowacyjnych, nieszablonowych projektów o dużym potencjale. Inwestując w firmy nowej generacji, ma się realny wpływ na odniesienie przez nie sukcesu na rynku. Finansowa pomoc w realizacji nowatorskich pomysłów jest nie tylko interesującym doświadczeniem, ale przynosi również sporo satysfakcji. Ponadto crowdfunding to ogrom możliwości wyboru – inwestor ma okazję postawić zarówno na projekty zagraniczne, jak i na regionalne, przyczyniając się tym samym do rozwoju lokalnej gospodarki.

Zasada crowdinvestingu udziałowego

Nauka i doświadczenie


Jeszcze kilka lat temu inwestowanie wiązało się z koniecznością posiadania sporego kapitału, dużej wiedzy i licznych kontaktów, przez co kojarzone było raczej z silnymi, majętnymi postaciami, sprawnie poruszającymi się w szeroko pojętym biznesie. Dziś, dzięki crowdfundingowi udziałowemu, który pozwala na lokowanie niedużych kwot, każdy ma możliwość spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Rozwiązanie dostępne jest dla wszystkich – platforma finansowania społecznościowego INVESTOOR to ogromna szansa dla debiutantów na wejście do świata inwestycji i stawianie pierwszych kroków w branży. Nie ma chyba lepszego niż crowdfunding sposobu na naukę i gromadzenie doświadczenia w tym zakresie.


Kontakt z najlepszymi


Nabywanie wiedzy jest jedną z największych korzyści, jaką daje crowdfunding udziałowy, ale nie można zapomnieć, że rozwiązanie to umożliwia również szybkie docieranie do interesujących przedsiębiorców, inwestorów, Aniołów Biznesu i ekspertów. Kontakt z osobami, które posiadają wizję i wiedzę, jest niezwykle inspirujący, daje szansę na wymianę wartościowych informacji i opinii oraz motywuje do rozwoju. Crowdfunding to zatem stałe poznawanie doświadczonych ludzi, możliwość śledzenia ich decyzji i strategii oraz wspólne dzielenie się spostrzeżeniami. Całość przekłada się na zwiększanie pewności siebie i coraz sprawniejsze poruszanie się w branży.


Jasne zasady


Decydując się na crowdfunding udziałowy, nie musisz obawiać się niejasnych reguł. Rozwiązanie to jest w pełni legalne, bezpieczne, a do tego przejrzyste pod względem zasad. Wszystkie projekty zaprezentowane na platformie finansowania społecznościowego INVESTOOR, przechodzą weryfikacje i analizę składającą się
z 40 pkt. kontrolnych, warto jednak pamiętać że informacje zawarte na stronie zostały dostarczone przez emitentów, którzy ponoszą odpowiedzialność za ich treść. INVESTOOR nie bierze odpowiedzialności za informacje dostarczone przez emitentów, ani za ich rekomendacje i opinie. Inwestor otrzymuje również dokumenty potwierdzające przekazanie przez niego zainwestowanych środków w postaci udziałów lub akcji. Crowdfunding to opcja, w której wiadomo, gdzie trafiły pieniądze oraz na co zostaną przeznaczone. Przez cały czas inwestor ma też bezpośredni kontakt z przedsiębiorcą, którego wsparł.
W crowdfundingu udziałowym obowiązuje zasada „win-win”, co oznacza, że odniesienie przez firmę sukcesu jest wygraną każdej ze stron. Jeśli nie uda się jednak zebrać pełnej kwoty, wówczas wpłaty wracają do inwestorów, którzy zaangażowali się w dany projekt.

Crowdfunding, czyli szansa na zysk


Jedną z głównych zalet crowdfundingu udziałowego jest szansa na zysk finansowy. Wsparcie danego startupu własnym wkładem pieniężnym wiąże się z otrzymaniem zwrotu ulokowanego kapitału. Inwestor dostaje udziały lub akcje danej spółki, a co za tym idzie – może liczyć również na dywidendy. Sukces i wzrost wartości spółki oznacza więc zysk finansowy dla podmiotów, które zdecydowały się wpłacić nawet niewielką kwotę na rozwój danego projektu. Crowdfunding to często również dodatkowe korzyści w postaci benefitów, rabatów, nagród i specjalnych gadżetów firmowych.


Proste inwestowanie


Crowdfunding nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu na inwestowanie ani formalności z nim związane. Również obsługiwanie platformy finansowania społecznościowego INVESTOOR jest proste, intuicyjne, a do tego bezpłatne. Dzięki temu crowdfunding idealnie sprawdza się również w przypadku początkujących osób – wszelkie trudności ograniczone są tu do minimum. Dodatkowo klient może liczyć na wsparcie, doradztwo i pomoc kompetentnej, profesjonalnej obsługi złożonej z zespołu ekspertów.


Niewielkie ryzyko


Nie ma inwestycji, która nie byłaby ryzykowna. Również crowdfunding zakłada taką ewentualność w przypadku, gdy spółka i projekt nie odniosą spodziewanego sukcesu. Wpłacenie drobnych kwot przez liczną społeczność oznacza jednak, że strata dla poszczególnych inwestorów nie będzie aż tak bolesna. Dodatkowo warto rozważyć dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Wspieranie środkami finansowymi różnorodnych startupów oznacza redukcję straty ulokowanego kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że crowdfunding to konieczność świadomego podejmowania decyzji poprzez dokładną analizę projektów i własnych możliwości. W zakładce ryzyko znajdują się obszerniejsze informacje o ryzyku oraz na stronach emitentów.

Crowdfunding udziałowy - przewodnik inwestycyjny

Czy inwestujesz po raz pierwszy i czy potrzebujesz wsparcia przy wyborze projektów crowdfundingowych?
Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który powinien ułatwić Ci samodzielne poruszanie się

Ile będzie mnie kosztowało korzystanie z crowdinwestycji na platformie INVESTOOR?

Rejestracja i korzystanie z naszej platformy są całkowicie bezpłatne dla inwestorów.

Co otrzymam za moją inwestycję?

W zamian za inwestycje, inwestor otrzyma od emitenta akcje lub udziały spółki. Niektórzy emitenci promują swoją emisje dodatkowymi nagrodami lub rabatami na swoje produkty lub usługi.

Dlaczego warto inwestować w crowdfunding na INVESTOOR?

Jest to innowacyjny sposób lokowania kapitału, dodatkowo uproszczony do minimum.

Czy jesteś ciekawy,w które projekty crowdfundingowe możesz obecnie zainwestować?

Jeśli tak, kliknij na zakładkę "AKTUALNE EMISJE", a może chcesz się ograniczyć tylko do jednego sektora w którym jesteś ekspertem? zapraszamy do zakładki "NADCHODZĄCE EMISJE", tam możesz zostawić nam adres email, na który wyślemy powiadomienie o starcie interesujących Cię projektów.

Co to jest "próg finansowania" i jaki jest "limit finansowania"?

W związku z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 roku, które weszło w życie 21 lipca 2018 limit dla zbiórek bez emisji prospektu emisyjnego, np. za pomocą platform crowdfundingu udziałowego wynosi 1 mln euro.

Czy nadal masz pytania? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w dziale Pomoc.